10 padomi sekmīgas karjeras uzsākšanai

ceturtdiena decembrī 6, 2018

Pabeidzot skolu, jāsāk meklēt darbu specialitātē. Pat ja jau mācību laikā kaut kur piepelnījies, savas īstās karjeras uzsākšana var šķist biedējoša. Un tā jau arī vajadzētu būt. Lai gan pirmais darbs tev nebūs pēdējais, tas būs tavas turpmākās karjeras un finansiālās neatkarības pamats. No tā, kā tu sevi pasniegsi, atkarīgs, kādas būs tavas turpmākās darba gaitas, un tas savukārt ietekmēs tālākās izvēles iespējas. Tāpēc pirmajam karjeras solim jābūt pārdomātam. Tāpēc ievēro šos ieteikumus:

1. CV sastādi gudri. 

Tev kā jaunam cilvēkam vēl nav lielas darba pieredzes ko uzrādīt. Tāpēc jābūt nedaudz viltīgākam. Ja esi strādājis, piemēram, par oficiantu vai kasieri, vai citu vienkāršu darbu, tad papildus amata nosaukumam uzskaiti arī darba pienākumus un, ko tu apguvi, tos pildot (saskarsmi ar klientiem, darbu komandā, laika plānošanu un tml.). Vajag pārdomāt arī visu skolā paveikto. Atzīmes un uzvaras olimpiādēs var neuzskaitīt, bet, ja esi aktīvi palīdzējis organizēt pasākumus vai aktīvi darbojies interešu pulciņos, tad šo pieredzi ir vērts pieminēt. Nevajadzētu gan rakstīt ko tādu, kas ne pārāk atbilst patiesībai. Meli vienmēr nāks gaismā, un tas var beigties arī ar kaut ko bēdīgāku nekā tikai darba zaudēšana.

2. Darba meklējumus sāc ar paziņu loku.

Godīgi sakot, daudzi uzņēmumi nevēlas ņemt darbā un apmācīt jauniešus. Pārskatot darba sludinājumus, viegli pamanīt, ka vairums darba devēju pieprasa jau kārtīgu pieredzes bagāžu. Tāpēc labāk meklējumus sākt ar paziņu loku, īpaši ar gados vecākiem paziņām. Pēc zināma cilvēka ieteikuma ir krietni vieglāk saņemt pozitīvu atbildi un uzsākt pirmās darba gaitas.

3. Dodies uz darba interviju sagatavojies.

Izpēti, ar ko firma nodarbojas, kas ir tās lielākie konkurenti, un kas šobrīd notiek attiecīgajā nozarē. Būtu vērts arī kaut aptuveni zināt, kāds ir piedāvātās amata pozīcijas saturs un pienākumi. Pretējā gadījumā vari nokļūt muļķīgā situācijā un radīt iespaidu, ka piedāvātais darbs tevi nemaz īsti neinteresē.

4. Darba intervijas laikā uzdod pārdomātus jautājumus. 

Darba devējs kandidātu vērtē ne tikai pēc viņa atbildēm, bet arī pēc viņa uzdotajiem jautājumiem. Ja tavi jautājumi būs tikai par algu un atvaļinājumiem, tad tu neatstāsi uzticama un aizrautīga cilvēka iespaidu. Turpretī, ja izrādīsi padziļinātu interesi par darba pienākumiem un attīstības iespējām un kā tieši tu vari firmai būt noderīgs, tad savam potenciālajam darba devējam parādīsi, ka uztver šo darbu nopietni. Vēl atceries, ka darba intervija ir domāta abām pusēm. Viņu atbildes uz taviem jautājumiem radīs arī tev priekšstatu par tavu iespējamo nākotni šajā uzņēmumā.

5. Izpēti dažādu uzņēmuma informāciju. 

Kad atrodi kādu darba piedāvājumu, ņem talkā Google un iepazīsties ar uzņēmuma mājaslapu un kredītinformāciju. Noteikti arī parunājies ar draugiem - ja nu kāds ir jau strādājis šajā firmā vai kā citādi ar to saskāries. Ja uzņēmumam ir lieli nodokļu parādi vai bieža kadru maiņa, tad labāk būt piesardzīgam un pameklēt citu darbu.

6. Zini savas tiesības. 

Ne katrs darbs ir debesu dāvana, jo gadās arī vilties. Tev jābūt kursā gan par personas datu aizsardzību, darba laiku, samaksu un drošību. Jāpārskata arī tādas tēmas kā konkurences ierobežojumi un strādāšana ārzemēs. Ja neesi drošs, ka līgumā viss ir korekti, tad prasi padomu zinošiem paziņām vai vērsies attiecīgās iestādēs.

7. Izproti atšķirību starp bruto un neto algu. 

Šos jēdzienus daudzi putro. Bruto alga ir tas darba samaksas apjoms, kur ir iekļauti visi nodokļi. Neto alga ir tā, kas nonāks tavā kontā. Pārrunājot algas jautājumus, nekautrējies pārjautāt, tieši par kuru algu ir runa. Tas pats attiecas uz jautājumiem par dažādām piemaksām.

8. Pat sapņu darbā nebūs viss tik rožaini. 

Lai kāda būtu darbavieta, vienmēr būs uzdevumi, kas šķitīs nepatīkami vai garlaicīgi. Parasti pirmajās darbavietās tādu ir īpaši daudz. Nenolaid tāpēc rokas. Jo ilgāk noturēsies pirmajā darbavietā, jo vairāk pieredzes gūsi, un tas palielinās tavas turpmākās izredzes un uzlabos tavu CV.

9. Ģērbies atbilstoši amata pozīcijai. 

Esi lietas kursā par to, kādu ģērbšanās stilu no tevis sagaida. Ir darbi, kuros jāievēro lietišķais stils, un ir tādi, kur var ģērbties brīvāk. Ja neesi drošs, tad slēgtas kurpes, bikses (ne džinsi) un blūze vai krekls nekad nebūs kļūda. Āriene nav galvenais, bet daudzkārt tai arī ir liela nozīme.

10. Apdomā, kā nokļūsi darbā. 

Kandidējot uz darba vietu vai stājoties darbā, novērtē darbavietas atrašanos un ieplāno, kā nokļūsi darbā un atpakaļ mājās. Rēķinies arī ar citām ikdienas darīšanām. Pārdomā visu loģistiku un aprēķini papildu izdevumus. Apdomā arī to, vai tev paliks laika arī citām dzīves jomām (treniņiem, hobijiem, bērniem, draugiem u.c.)?