Cik daudz naudas vajadzētu atlikt katru mēnesi?

ceturtdiena janvārī 2, 2020

Vai tev nav īsti skaidrs, cik daudz no ikmēneša ienākumiem vajadzētu atlikt ietaupījumiem? Varbūt tomēr labāk visu iztērēt? TF Bank sniedz dažus ieteikumus par to, cik naudas ik mēnesi vajadzētu atlikt un kāpēc.
Katram cilvēkam agrāk vai vēlāk pienāk brīdis, kad rodas naudas grūtības. Tāpēc ir prātīgi nodrošināt sev kaut nelielu naudas rezervi. Vienalga, vai automašīnai vajag jaunas riepas, salūst veļasmašīna, saslimst suns vai augšējā stāva kaimiņš appludina tavu dzīvokli – ir labi, ja šādas nepatikšanas nenogāž no kājām.

Naudas rezerves izveidošana

Tas, cik daudz būtu jāatliek, atkarīgs no ikmēneša ienākumiem. Izplatīts pamatprincips ir šāds – naudas rezervei būtu jābūt apmēram trīs mēnešalgu apjomā, bet ideālā gadījumā – sešu mēnešalgu apjomā. Pāru attiecībās esot, naudas rezervei būtu jābūt katrai pusei. Nekad nevar zināt, kas var notikt, tāpēc savs naudas iekrājums ir ļoti būtisks. Ja sanāk ilgi slimot vai zaudēt darbu, ietaupījumi dod iespēju atrisināt situāciju bez pārlieka stresa.
Šobrīd Latvijā ir tik augstas algas, kādas nekad agrāk nav bijušas, un mājsaimniecības lielākoties ir finansiāli nodrošinātas, jo valda izteikts darbaspēka trūkums. Taču, kā zināms, ikvienai augšupejai seko kritums. Tāpēc ir sevi jānodrošina pret negaidītām situācijām.

Kā jau teicām, mērķis varētu būt naudas rezerves izveidošana triju mēnešalgu apmērā, un varētu šķist, ka, jo ātrāk to sakrāj, jo labāk, taču tautas gudrība vēsta – “lēnāk brauksi, tālāk tiksi”. Atbilstoši iespējām šo summu vajadzētu sakrāt gada vai pāris gadu laikā. Svarīga ir regularitāte un noteikts mērķis. Mierīgi izdomā, cik liela varētu būt maksimālā summa, kuru varētu atlikt ietaupījumiem, īpaši to neizjūtot.

Iesakām izveidot krājkontu, no kura naudu nevar tik viegli izņemt, vai vismaz atsevišķu norēķinu kontu, kas nav piesaistīts bankas kartei un no kura internetbankas pārskaitījumu limits ir 0. Atliec katru reizi noteiktu summu. Lai būtu vienkāršāk, izveido regulāro maksājumu. Ja rodas ārpuskārtas ienākumi, tos visus var uzreiz pārskaitīt uz atsevišķo kontu. Pretējā gadījumā šī nauda noteikti tiks iztērēta kādam impulsīvam pirkumam vai izklaidei.

Uzskaites žurnāla ieviešana

Ja tev nav ne jausmas, cik lielu summu tu varētu atlikt, tad būtu vērts iekārtot uzskaites žurnālu, kuru aizpildīt kaut vai dažas nedēļas, bet ideālā gadījumā - mēnesi.


Reģistrē visus ienākumus, pastāvīgos izdevumus un citus izdevumus. Pastāvīgie izdevumi ir, piemēram, izdevumi par mājokli (īres maksa vai kredīta maksājums), apdrošināšana, maksājumi par televīziju un internetu u.tml. Mainīgie izdevumi ir komunālie maksājumi, izdevumi par pārtiku, apģērbu, ceļojumiem u.c. Uzskaite tev palīdzēs atrast vājās vietas budžetā – tā var būt gan pārāk augsta īres maksa, gan pārāk dārga interneta vai mobilo sakaru pakete, bet tikpat labi arī kaut kas cits.

Bieži vien ievērojama summa tiek iztērēta arī par ēšanu ārpus mājas, ikrīta kafijai vai kaitīgiem ieradumiem – to visu parādīs veiktā uzskaite. Vai esi kādreiz parēķinājis, cik daudz mēnesī iztērē par cigaretēm vai brīvdienu kokteiļiem? Pareizi būtu sliktos ieradumus aizvietot ar labiem. Vienkāršs piemērs: ja tu izsmēķē paciņu cigarešu dienā, mēnesī par to aiziet ap 150 eiro. Ja tu to aizvietosi ar trenažieru zāles abonementu, kas maksā ap 50 eiro mēnesī, tu ietaupīsi veselus 100 eiro, turklāt jutīsies ievērojami labāk.

Būtu labi šo tabulu parādīt arī kādam tuvam draugam vai ģimenes loceklim, kurš ar skatu no malas ieraudzīs nevajadzīgos izdevumus. Noteikti var atrast izdevumu pozīcijas, kuras vajadzētu būtiski samazināt. Svarīgi, lai tavs dzīvesveids iekrājumu veidošanas dēļ pārāk neciestu. Pretējā gadījumā ir visai liela varbūtība, ka iecerētais paliks pusratā.

Izdevumiem par dzīvesvietu būtu jābūt ne lielākiem par 30% no ienākumiem. Ja tie ir lielāki, tad vajadzētu sev uzdot jautājumu, vai tiešām tik daudz ir vērts izdot par mājokli? Kritiski izvērtē, vai tava pašreizējā dzīvesvieta pēc atrašanās vietas un lieluma atbilst tavam budžetam un ģimenes locekļu skaitam. Arī nomainot elektropiegādes paketi, var ietaupīt kaut vai dažus eiro. Vismaz reizi gadā izvērtē visus pakalpojumu sniedzējus un izvēlies lētāko. Pārskati telefona un interneta pakalpojumu sniedzēju piedāvājumus. Pirmkārt, vai vispār mājās ir vajadzīgs internets? Varbūt pietiek ar mobilo internetu, ko var izmantot no telefona.

Noteikti pārskati arī transporta izdevumus. Bieži mājsaimniecībā ir vairāk par vienu automašīnu, un tas nozīmē gan lielākus degvielas un autostāvvietas izdevumus, gan, protams, arī auto uzturēšanas izdevumus. Mēģiniet saplānot savus braucienus tā, ka abi varat izmantot vienu auto. Ir veselīgi dažreiz arī pastaigāt kājām. Un kāpēc gan uz pilsētu nevarētu braukt ar sabiedrisko transportu? Tā tu ietaupīsi arī uz izdevumiem par autostāvvietu.
Kad ir atklātas vājās vietas finansēs, pārrēķini izdevumus vēlreiz. Rezultāti var būt pārsteidzoši. Atlikušo summu turpmāk var atlikt iekrājumiem, un tavs dzīvesveids nemaz necietīs.

Lai veicas iekrājumu veidošanā!