Dzīve bez plastmasas – cik grūti gan tas varētu būt?

otrdiena novembrī 5, 2019

Jau daudzus gadus sociālo mediju kanālos parādās ziņas par milzīgām plastmasas salām, kas peld pa okeāniem. Dažādi start-up uzņēmumi un lielās korporācijas radījušas daudz produktu, kuru ražošanā izmanto plastmasas atkritumus. Arī likumdošanā ieviesti dažādi aizliegumi attiecībā uz plastmasu – piemēram, veikalos aizliegts izsniegt bezmaksas plastmasas maisiņus (izņemot, ja no tā nevar izvairīties). Eiropas Savienībā aizliegts lietot vienreiz lietojamos plastmasas traukus, nesen Igaunijas slavenības sarīkoja akciju pret dzērienu plastmasas glāzēm. Sociālo mediju lietotāji bija saniknoti, kad kāds lielveikalu tīkls izlēma katru augli iesaiņot atsevišķā plēvē. Līdzīgu piemēru ir daudz.

Vairāki TF Bank darbinieki ir pieņēmuši izaicinājumu vienu nedēļu nodzīvot tā, lai nerastos plastmasas atkritumi. Bija tomēr arī tādi, kas uzreiz no dalības atteicās, uzskatot šo uzdevumu par neizpildāmu.

Vislielākais izaicinājums ir pārtikas iesaiņošana. Parastā pārtika – maize, piens, tomāti, gurķi… Taisni briesmas, cik tas var kļūt grūti. Vairums maizes cepēju savus produktus iesaiņo plēvēs, papīra maisiņos pieejams tikai šaurs produktu klāsts. Dažos lielveikalos var nopirkt neiesaiņotu maizi, ko ieliek papīra maisiņā. Garos gurķus iesaiņo plēvēs, arī daudzi citi dārzeņi arī ir iesaiņoti plastmasas kārbiņās un pārklāti ar plēvi. Tirgū situācija ir labāka, taču tā apmeklējums ir laikus jāieplāno un sākotnēji var sagādāt neērtības.

Var mēģināt doties pie gatavās pārtikas letes ar savu trauku, taču pieredze liecina, ka tas ne vienmēr norit sekmīgi. Kādā veikalā uz lūgumu ievietot pārtiku līdzpaņemtajā trauciņā pārdevēja esot atbildējusi, ka nedrīkstot to darīt – priekšniecība aizliegusi. Citā veikalā pircējs saņēmis pārmetumus par to, ka četrus ābolus nebija ielicis maisiņā. Sapīkusī kasiere paķērusi plastmasas maisiņu pie kases un sākusi likt ābolus tajā. Pēc skaidrojuma, ka pircējs nevēlas radīt plastmasas atkritumus, āboli izņemti ārā, bet maisiņš nokļuvis miskastē, no kā ābolu pircējs gribēja izvairīties.
Galvenais secinājums, ko te var izdarīt, ir – nopirkt pārtiku bez plastmasas nav viegli, bet tas nav neiespējami. Tomēr šāds nolūks prasa lielu plānošanu, sastādot iepirkumu sarakstu un izvēloties iepirkties vietās, kas atbalsta atkritumu samazināšanu un saprotoši izturas pret pircēju vēlmi iegādāties preces bez plastmasas iepakojuma. Pēdējā gada laikā gan Rīgā, gan vairākās citās Latvijas pilsētās cits pēc cita atvērti beziepakojuma veikali, kur ikvienu preci var iegādāties savā līdzpaņemtajā maisiņā, burciņā, pudelē, kastītē un citos traukos. Par laimi, arī lielveikali sāk ieviest atkritumu samazināšanas politiku, piedāvājot plastmasas maisiņa vietā iegādāties daudzreiz lietojamus auduma maisiņus. Un ar saviem četriem maisiņā neieliktajiem āboliem var doties pie pašapkalpošanās kases, kur neviens necentīsies mainīt jūsu iepirkšanās un preču iepakošanas paradumus.

Šai nedēļā arī visu izaicinājuma dalībnieku mājokļi tika palikti zem lupas. Noskaidrojās, ka ne tikai virtuvē, bet arī vannasistabā rodas daudz atkritumu: tukšās šampūnu un dušas želeju pudeles, vates kociņi, zobu sukas un zobu diegi, tualetes bloku un tīrīšanas līdzekļu iepakojumi un vēl, un vēl. Tas viss atstāj negatīvu iespaidu uz vidi, tāpēc arī šai dzīves telpai var atrast alternatīvas – šobrīd populārās šampūnziepes metāla vai kartona kārbiņās, zobu diegu, kura sastāvā nav plastmasas, koka vai bambusa zobu birstes, beziepakojuma veikalos nopērkamos lejamos tīrīšanas līdzekļus un daudz citu videi un, jāsaka, ilgtermiņā arī maciņam draudzīgāku, risinājumu.

TF Bankas darbinieku veiktā eksperimenta rezultātā tika izstrādāti padomi, kā samazināt plastmasas izmantošanu:

1. Nepērc dzērienus plastmasas pudelēs – pērc dzērienus stikla pudelēs vai dzer krāna ūdeni.

2. Nēsā līdzi savu kafijas krūzi vai termokrūzi, lai nebūtu jāizmanto glāzītes - ņem vērā, ka arī papīra glāzēs ir plastmasas slānis, lai tās nelaistu cauri ūdeni.

3. Izmanto nevis šķidrās, bet cietās ziepes, mazgājies ar tām arī dušā.

4. Izmanto koka pannas lāpstiņu – tas ir gan draudzīgi videi, gan labi veselībai. No plastmasas karstumā atdalās mikrodaļiņas, kas uzkrājas organismā.

5. Plastmasas trauku vietā lieto stikla burkas.

6. Īpaši priekšzīmīgiem dabas draugiem ir radītas arī dabīgo materiālu ķemmes, zobu birstes u.tml.