Finansiālie riski, kas apdraud seniorus

otrdiena septembrī 25, 2018

Ir cilvēki, kas nodzīvo līdz cienījamam vecumam un līdz pat nāvei saglabā skaidru prātu, spējot kontrolēt visas ikdienas vajadzības un naudas lietas. Taču citiem padzīvojušiem ļaudīm grūtas dzīves vai pārciestu slimību dēļ, pat ja tie vēl spēj dzīvot patstāvīgi, tomēr vajadzīga tuvinieku uzmanība vai palīdzība. Šeit rodas arī zināmi finanšu riski, līdz ar to tev jābūt modram, lai tava māte, tēvs, vecāmāte, vecais tēvs vai kāds cits lielu vecumu sasniedzis radinieks neciestu finansiālus zaudējumus. Ja skatās tālākā perspektīvā, tas var ietekmēt arī tavu finansiālo stāvokli. Šeit pāris izplatītākie scenāriji, no kuriem būtu jāuzmanās.

Deva lēti vai par velti

Tā kā vecie ļaudis bieži mēdz būt ļoti taupīgi, tad dažādi lēti vai bezmaksas piedāvājumi var viņiem sajaukt galvu. Rezultātā jau tā nelielie ietaupījumi tiek tērēti nevajadzīgām vai nekvalitatīvām mantām, pārtikai, grāmatām, zālēm, laikrakstiem... Labākajā gadījumā tā rezultātā paliek mazāka vecā cilvēka vai varbūt arī tava dzīves telpa. Sliktākajā gadījumā tas var novest līdz bankrotam vai sabojātai veselībai, kas atkal rada papildu izdevumus. Laiku pa laikam pavēro tuvinieka iepirkšanās paradumus. Ja pamani kaut ko neparastu, tad mēģini to noskaidrot. Ja cilvēks sāk stiept mājās lielos daudzumos visādas mantas, tad jārunā ar speciālistu.

Pārmērīga taupība

Bīstama ir ne tikai dažādu mantu pirkšana, bet arī pārmērīga taupība. Tās cēloņi var būt dažādi. Varbūt ir bailes, ka kaut kas notiks ar pašu vai kādu tuvinieku. Citos gadījumos ir vēlme sakrāto naudu izmantot mājas remontam, dāvanai vai atstāt mantojumā. Taču rezultātā var gadīties, ka cilvēks atsakās no ēdiena vai zālēm, kas nākotnē var radīt tikai problēmas. Vai arī paliek nesamaksāts kredīts, īre vai komunālie rēķini. Par to var tikt pieprasīta kavējuma nauda. Izrunā ar savu tuvinieku dažādus taupīšanas veidus. Centieties atrast optimālāko veidu, kā iekrāt.

Taisa biznesu

Vispār jau uzņēmība ir slavējama īpašība, tomēr der pavērot, ko īsti tavs tuvinieks dara. Adīt cimdus, gatavot konservus, skaldīt malku ir gluži normāli darbiņi, taču šad tad notiek arī nelegālas darbības. Padomju laikus pieredzējušie cilvēki ir attapīgi, taču gadās arī nonākt konfliktā ar likumu. Turklāt cilvēki var vienkārši nezināt, neiedomāties. Tā vai citādi, bet vajag būt lietas kursā par tuvinieka nodarbošanos. Citādi var būt jāšķiras no lielām summām, maksājot soda naudas vai meklējot juridisko palīdzību.

Internetā visi ir draugi

Mūsdienās arī vecie ļaudis labprāt izmanto datoru un viedierīces. Taču nereti gadās, ka viņi nav informēti par dažādām interneta un datorprogrammu izmantošanas niansēm. Tāpēc var lejupielādēt vīrusu, nodot personas datus interneta krāpniekiem vai arī iepirkties nedrošos internetveikalos. Iepazīstiniet savus tuviniekus ar metodēm, kā sevi pasargāt internetā, un pastāstiet par jaunākajiem notikumiem un shēmām. Nenāktu par sliktu arī laiku pa laikam pakontrolēt viņu ierīces. Tā tu sevi pasargāsi no naudas, īpašuma un personas datu zādzībām.

Aizņēmums, galvošana

Lai gan padzīvojušiem ļaudīm kredītus parasti nepiešķir, taču ir arī dažādi ātrie kredīti, kā arī privātpersonas, no kuriem var aizņemties ar augstiem procentiem. Nepadomājot par kredīta izmaksām un atdošanas iespējām, cilvēks var iekļūt kredītu žņaugos. Tādējādi viņa īpašums un, protams, veselība arī pakļauti briesmām. Otrs bīstamais solis ir galvošana. Dažreiz aiz žēluma pret draugu vai kaimiņu grib sniegt viņam palīdzīgu roku, nemaz neapdomājot ar to saistītos riskus. Turklāt ļoti bieži veco ļaužu kredīti kļūst par viņu tuvinieku kredītiem. Tāpēc iesakām naudas lietas un iespējamās situācijas savā starpā kārtīgi pārrunāt: kāds ir seniora naudas un īpašumu stāvoklis, ko viņam vajadzētu darīt, ja gadītos nonākt grūtībās, un uz kādu padomu un palīdzību viņš var cerēt.

Draugi un nedraugi

Vai tu zini, ar kādiem cilvēkiem tavs tuvinieks sazinās? Būtu labi arī tev ar viņiem iepazīties, jo citādi gadās, ka seniora paziņu lokā ir tik labi “draugi”, ka ar tiem kopā iet uz bankomātu pēc naudas vai kuri no maka izvelk pēdējo centu. Ir draugi ar īpaši saldu mēli, kuri pierunās arī parakstīt īpašuma dāvināšanas līgumu vai testamentu. Vecie ļaudis nav pasargāti arī no dažādām investēšanas un finanšu piramīdām. Vai nu ar laipnu pierunāšanu vai, gluži otrādi, ar iebaidīšanu viņus var piespiest darīt kaut ko, kas pasliktina to finansiālo stāvokli. Jebkurā gadījumā, noteikti uzmanīgi vērojiet savu tuvinieku draugus un paziņas. Citādi varat nonākt neapskaužamā situācijā.