Ģimenes budžets un bērna piedzimšana

Bērna piedzimšana, lai tas būtu pirmo reizi vai atkārtoti, ir katrā ziņā dzīvi mainošs notikums. Jauna ģimenes locekļa ierašanās saistīta ar lielu prieku, bet tai pašā laikā arī ar daudz pienākumiem. Mainās arī ģimenes budžets – ar bērna piedzimšanu nāk klāt dažādi izdevumi, kuri mēdz augt reizē ar bērnu. Tādēļ ir prātīgi ģimenes ienākumus un izdevumus pārskatīt jau grūtniecības laikā un tos plānot. It īpaši tad, ja tā vecāka, kurš ņem bērna kopšanas atvaļinājumu, ienākumi samazinās.

Plāno sava grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku

Maternitātes pabalstu piešķir un izmaksā VSAA nodaļā sociāli apdrošinātai sievietei 2 daļās, par visu grūtniecības atvaļinājumu (parasti 70 vai 56 dienas) un dzemdību atvaļinājumu (parasti 56 dienas). Izvērtē, kad būtu vislabāk ņemt grūtniecības atvaļinājumu. Rēķinies gan ar bērna piedzimšanas pabalstu, gan vecāku pabalstu jeb, kad un kādas summas tiks ieskaitītas tavā kontā. Te palīdzēs VSAA mājaslapa, kurā ir detalizēti aprakstīti dažādi nosacījumi un aprēķināšanas kārtība, lai Tu varētu iespējami precīzi rēķināt savu budžetu. Ir vērts lūgt padomu arī savas darbavietas grāmatvedei, īpaši tad, ja ar taviem darba pienākumiem ir saistīti kādi specifiski apstākļi.

Pārskati savas kredīta saistības

Kredītkarte, dažādi līzingi, mācību kredīts, patēriņa vai auto kredīts, mājokļa kredīts – pārskati visus savus kredītus, to summas un maksājumu termiņus, jo, ejot dzemdību atvaļinājumā, līdz šim stabilajos ienākumos var rasties īslaicīga pauze. Ar pēdējo var izveidoties situācija, kad līdz vecāku pabalsta saņemšanai uzkrājas parādi un kavējuma procenti, no kuriem, iepriekš plānojot, varētu izvairīties. Ja ir iespējams, atmaksā savus parādus ātrāk, lūdz no finanšu iestādes jaunu maksājumu grafiku vai labvēlības periodu. Ir vērts izpētīt arī refinansēšanas iespējas.

Apsver atkārtoto izmantošanu

Pirms bērna piedzimšanas tev ir jānopērk daudz lietas. Ja tas ir tavs pirmais bērns, apspriedies ar draugiem un radiem, ko Tev īstenībā vajag iegādāties. Bieži dažādos portālos un rokasgrāmatās saraksti ir pilni ar lietām, kuras Tev vajadzēs ļoti reti vai vispār nevajadzēs. Vajag pajautāt paziņām, vai viņiem nav kas palicis pāri. Tā kā zīdaiņu drēbītes maz novalkājas, apskati arī dažādus pirkšanas-pārdošanas portālus internetā, Facebook grupas un lietoto preču veikalus, lai atrastu mazlietotas mantas, kuru cena ir ievērojami zemāka nekā zīdaiņu preču veikalos. Tās pašas vietas var noderēt arī pēc bērna piedzimšanas, ja rodas vajadzība atgūt nedaudz naudas par šīm lietām.

Plāno savu karjeru

Pārdomā, cik ilgi vēlies būt bērna kopšanas atvaļinājumā? Vai vēlies atgriezties darbā iespējami ātri vai vēlu? Jeb vēlies palikt mājās? Varbūt plāno veikt īslaicīgus darbus vai uzsākt savu biznesu? Kādi ir otra vecāka plāni? Katrā gadījumā Tavi plāni ietekmē vecāku pabalsta saņemšanu un no tā ir atkarīgs ģimenes budžets. Ar vecāku pabalsta saņemšanas kārtību vari iepazīties Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras lapā.

Dzīvesvieta, automašīna un citas lielākas pārmaiņas

Ar bērna piedzimšanu saistās arī vajadzība pēc lielākas telpas. Novērtējiet savu pašreizējo sadzīves kārtību. Ja piedzimstot, bērniņš neaizņem daudz vietas, tad kā būs pēc 2-3 gadiem? Vienlaikus apspriediet savā starpā, kā ir ar ģimenes loģistikas jautājumiem. Vai ar sabiedrisko transportu pietiek? Ja jums vajadzīga automašīna vai ir jānomaina pašreiz esošā mašīna, tad rēķinieties, ka papildus pirkumu summai budžetā pievienojas arī ikmēneša uzturēšanas izdevumi un sezonu apkopes.

Domā par bērnudārza izvēli

Droši vien Tev nav svešs ieteikums reģistrēt bērnu vietējā bērnudārzā kolīdz dokumenti ir rokās. Šeit atkal padomā par saviem un partnera nākotnes plāniem. Cik ilgi jūsu ģimenes budžets dod iespēju palikt ar bērnu mājās? Vai jums var rasties vajadzība pēc īpašas pieskatīšanas vai auklītes? Vai vajadzības gadījumā var palīdzēt vecvecāki vai citi radi? Sastādot budžetu, rēķinieties ar iespēju, ka bērns nevar tik ātri pierast pie bērnudārza un pirmajā gadā ir ar bērnu šad tad jāpaliek mājās. Proti, kad bērns sāk iet bērnudārzā, palielinās bērna saslimšanas risks un tas savukārt ietekmē vecāka ikmēneša ienākumus. Šeit atkal aktualizējas jautājums, kādi ir jūsu plāni sakarā ar dzīvesvietu? Ja pēc bērna dzimšanas nomainīsiet dzīvesvietu, jums jārēķinās ar to, ka mainot bērnudārza izvēli, nonāksiet saraksta beigās. Sakarā ar to var kavēties atgriešanās darbā vai rasties papildu izdevumi.

Uzkrāšana un apdrošināšana

Pārveidojot ģimenes budžetu, iesakām apsvērt uzkrājumu konta atvēršanu bērnam. Katru mēnesi kaut vai 10 atlikti eiro var nākotnē spēlēt lielu lomu. Vajag pārskatīt arī savu ģimenes locekļu apdrošinājumus. Vai kādam no jums vajadzīga veselības vai dzīvības apdrošināšana? No šīm atbildēm ir atkarīgas jūsu ģimenes budžeta ailītes.