Jaunietis pērk pirmo auto - kas noteikti jāzina?

otrdiena jūlijā 31, 2018

Vai Tavā ģimenē ir jaunietis, kas vēlas iegādāties pirmo auto? Vai nu viņš to pirks ar Tavu atbalstu, pats par saviem iekrājumiem, vai līzingā – droši vien nevar vien sagaidīt, kad varēs vadīt pats savu auto. Neapšaubāmi viņš sapņo, cik tas būs šiks, cik ātri tas trauksies, uz kādām lieliskām vietām ar to varēs aizbraukt un – galvenais – kas par brīvības sajūtu! Tas viss ir lieliski, bet Tev kā vecākam būtu jāspēj nospiest bremzes pedāli un nolaist jaunieti no sapņiem uz zemes. Jo būt auto īpašniekam, nenozīmē tikai vienus vienīgus priekus. Tam visam līdzi nāk arī pienākumi un izmaksas, par kuriem jaunais cilvēks pats uzreiz neiedomājas. Tāpēc jums kopā vajadzētu visu izrunāt, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām un liekiem izdevumiem.

Auto izmaksas nav tikai degvielas izmaksas

Visticamāk, jaunieša pirmā automašīna būs lietota. Izvēloties automašīnu, viņš droši vien jau nojauš par galvenajiem izdevumiem – par degvielu un remontu (kad tāds ir nepieciešams). Pat ja šī pirmā mašīna būs jauna, ir jārēķinās ar izdevumiem par uzturēšanu un apkopi. Apdrošināšana, riepas, to maiņa, stikla tīrīšanas un dzesēšanas šķidrumi, apkopes, ik pa laikam varbūt jānomaina kāds sīkums – ar visiem šiem izdevumiem automašīnas īpašniekam neizbēgami jārēķinās. Tāpēc vajadzētu pārliecināt jaunieti pirkt iespējami ekonomiskāku auto. Izvēloties pirkumu, vajadzētu vadīties pēc iepriekšēju kalkulāciju rezultātā pieņemtā lēmuma, nevis “Ak, cik šis izskatās kruts!” vai “Es šitādu vienmēr esmu gribējis!”. Pirmās automašīnas iegāde tāpat jau nozīmēs diezgan skarbu dzīves skolu. Bet nevajag to padarīt vēl dārgāku, tāpēc pirms pirkšanas iesakām kārtīgi izstudēt visus parametrus.

Ir atšķirība starp apdrošināšinātājiem

Jau iepriekšējā punktā pieminējām apdrošināšanu, tad kāpēc par to jārunā vēl? Apdrošināšanas mēneša maksa atkarīga no auto markas un vecuma. Piemēram, BMW būs krietni lielāka apdrošināšanas maksa nekā Škodai. Tāpēc pirms auto iegādes ieteicams salīdzināt dažādu apdrošināšanas sabiedrību piedāvājumus dažādu marku automašīnām. Kad apmierinošs piedāvājums ir dabūts, tad šo summu var ieskaitīt auto uzturēšanas budžetā. Ja neviens no piedāvājumiem neapmierina, tad jāapsver kādas citas markas auto iegāde.

Jebkurš nelaimes gadījums vai kļūda būs ar tālejošām sekām

Iedomāsimies, ka jaunietis ar savu braucamrīku izraisa negadījumu. Skaidrs, ka viņam ne tikai būs jāizdod nauda par auto savešanu kārtībā, bet arī jārēķinās ar dārgāku apdrošināšanu turpmāk. Pat ja viņš pats negadījumā nav vainīgs, auto remonts nozīmē krietnus izdevumus. Vēl jāņem vērā, ka remonta laikā viņš būs bez braucamā. Kā tas ietekmēs viņa iespējas apmeklēt mācības vai darbu? Vienmēr jābūt kādam rezerves risinājumam šādiem gadījumiem. Vēl var gadīties, ka jaunietim piespriež sodu par ātruma pārsniegšanu vai kādu citu pārkāpumu – tas atstās iespaidu ne tikai uz naudasmaku, bet arī uz personīgo ierakstu reģistrā. Tas nozīmē, ka nākotnē, ja tiks pieņemts lēmums par sodu, tiks skatīta visa līdzšinējā vēsture, no kuras būs atkarīgs lēmums un soda lielums.

Nav tik vienkārši auto pārdot

Kad jaunietis nolems savu braucamrīku pārdot – vai nu tāpēc, ka vajadzīga nauda kam citam, vai tāpēc, ka vairs to nevēlas, ir jāzina, ka pārdošana nav vienkāršs process. Tas prasa ilgu laiku un ir visai nogurdinošs. Protams, var paveikties, un automašīna atrod jauno īpašnieku dienas laikā. Taču vispārīgā gadījumā ir jārēķinās vismaz ar pusgadu vai pat gadu ilgu pārdošanas laiku. Šajā laikā nāksies bieži stāstīt par savu auto un doties izmēģinājuma braucienos. Tāpēc labāk pirkt tādu auto, kura vērtība tik ātri nekrītas, kā arī turēt to labā kārtībā, lai to varētu pārdot bez īpašām problēmām.