Kā iepirkties internetā drošāk

otrdiena februārī 4, 2020

Tāpat kā pati e-komercija, arī ar to saistītie riski kļuvuši starptautiski. Viens no iemesliem, kas daudzus cilvēkus joprojām attur pasūtīt preces no Ķīnas vai citām valstīm, ir šaubas, vai tiks saņemta tieši tā prece, kas ir pasūtīta. Vai būs atbilstošs izmērs, tas pats modelis, pieņemama kvalitāte, vai apģērbs izskatīsies tikpat labi kā bildē un tamlīdzīgi.

Taču otrs jautājums – tā kā pārdevējs nav redzams un nav pazīstams, vai viņš mani nepiemānīs? Vai prece vispār tiks nosūtīta, vai tā sasniegs mērķi, varbūt es būšu samaksājis naudu par neko? Un vēl viens aspekts – vai pēc kredītkartes datu ievadīšanas nevar gadīties, ka kāds ņem un iztukšo manu kontu?

Šeit ir daži digitālās higiēnas noteikumi, kā samazināt riskus, iepērkoties internetā:

Uzticams ir uzticams. Tieši tik vienkārši. Lielie un starptautiski pazīstamie, kā arī pašmāju iecienīto zīmolu e-veikali rūpējas arī par piegādes un apmaksas drošību. Protams, simtprocentīga garantija nav iespējama, bet, ja salīdzina ar bankām, tad skaidrs, ka liela un pazīstama banka ir uzticamāka par kādu mazpazīstamu ātro kredītu firmu – tas pats attiecas arī uz e-komerciju.

Veikals vai starpnieks? Pārliecinies, vai runa ir par veikalu, kas pats pārdod savu preci, vai par starpnieku portālu, kas ir dažādu pārdevēju vai privātpersonu starpnieks. Nav tā, ka viens būtu labāks par otru, taču ir atšķirīgi noteikumi un principi atkarībā no tā, vai darījums notiek, piemēram, starp divām privātpersonām (arī tad, ja tas notiek caur kādu elektronisku kanālu), vai starp privātpersonu un veikalu.

Kredītkarte ir svēta! Kredītkarte ir ļoti noderīga lieta, bet tikai tik ilgi, kamēr to pareizi izmanto. Nekādā gadījumā nedrīkst sūtīt kredītkartes datus pakalpojuma sniedzējam pa e-pastu vai ievadīt kādā apšaubāmā vietnē.
Saglabāšana ir gudrības māte. Lai arī šķiet, ka dažādie pasūtījumu un maksājumu apstiprinājumi tikai lieki aizņem vietu, tos tomēr vajadzētu glabāt līdz preces vai pakalpojuma saņemšanas brīdim. Nenāks par ļaunu arī saglabāt visu tevis veikto maksājumu soļu ekrāna kopijas. Cerams, tas nekad nenoderēs, bet ja nu…

Drošības risinājumi. Seko līdzi, vai pirkuma veikšanas laikā tava interneta pārlūkprogramma izmanto šifrēšanas protokolus (interneta adreses priekšā ir https://, nevis vienkārši http://). Arī maksājumu starpnieki (Paypal) padara maksājumu drošāku, jo tad sensitīvie dati jāievada tikai vienā vietā.