Kā plānot savus ienākumus un izdevumus?

Esam ievērojuši, ka zināmas izdevumu budžeta pozīcijas var būt pārsteigums pat visrūpīgākajam rēķinvedim. Apskati zemāk esošo sarakstu un pārbaudi savu budžetu – vai Tev kaut kas nav palicis nepamanīts?

1. Papildinājums pensijai

Tu noteikti esi dzirdējis kā tautieši joko: „Es neiešu pensijā, jo es nekad neiešu prom no darba,” vai „par pensiju nav jāuztraucas – tik un tā pirms tam nomiršu”. Bet tas velns nav tik melns, kā to mālē. Tā kā nevar cerēt tikai uz pensijas līmeņiem, būtu prātīgi meklēt iespējas, kas vecumdienās būtu finansiāls atbalsts. Tā var būt uzkrāšana, noguldīšana, investēšana vai cits veids – sastādot personīgo budžetu, vajadzētu rēķināties ar šo iespēju.

2. Ziedojumi

Nav starpības, vai tu ziedo reizi mēnesī vai reizi gadā, skaidrā naudā, ar pārskaitījumu vai tukšās taras automātā, atsevišķs izdevums tas ir tik un tā. Pret visiem izdevumiem vajadzētu attiekties vienādi un tomēr tos atzīmēt budžetā. Pretējā gadījumā rodas situācija, kad neliela summa pa kreisi un pa labi būtiski maina Tavu pārskatu par personīgajām finansēm.

‎3. Skolas ekskursijas

Ir viegli iekļaut budžetā bērna ikmēneša treniņu un citus interešu pulciņus. Bet kā ir ar ekskursijām? Vai tu zini, cik daudz tās gada laikā tiks organizētas un uz kurieni? Jo vecāka klase, jo tālākas vietas tiek ekskursijām izvēlētas. Atsevišķa tēma, protams, ir mācību noslēguma ceļojumi – tie parasti ir visdārgākie pasākumi visas skolas laikā.

‎4. Kabatas nauda

Ja Tu esi viens no tiem vecākiem, kas dod bērnam kabatas naudu, balstoties uz vajadzībām, tad vajadzētu sākt uzraudzīt šos izdevumus. Otra iespēja ir vienoties ar bērnu par konkrētu summu, ko Tu viņam iedod katru mēnesi. Tādējādi Tu eliminēsi sava budžeta nenoteiktību un uzturēsi emocijas un finanses atsevišķi.

‎5. Treniņš, hobiji un izklaides

Kārtējā emocionālā tēma, kuras uzskaite pirmajā acu uzmetienā var šķist sarežģīta. Iesakam šajā gadījumā rēķināties ar konkrētu summu mēnesī. Pierēķini sporta kluba biedra naudai aplēstu summu, kāda tev mēnesī var iztērēties kafejnīcu vai kino apmeklējumiem, vai citām izklaidēm. Ja no šī mini-budžeta kādu mēnesi nauda paliek neizmantota, noliec to tā sauktajā izklaižu kasē. Parasti lielāku pasākumu biļetes tiek ātri izpārdotas, un tad ir labi, ja ir neliela rezerve, ko tūlīt izmantot.

6. ‎Zobārsts un acu ārsts

Pat, ja regulāri apmeklē zobārstu, var rasties situācijas, kad ātri nepieciešama ārstēšana. Bieži šie ārkārtas gadījumi mēdz būt tik apjomīgi, ka ārsta kabinetā jāatstāj lielāka summa, nekā būtu vajadzīga regulārajai kontrolei. Tas var radīt budžetā caurumu, no kura atlabšana prasīs vairākus mēnešus. Ar acīm krīzes situācijas ir saistītas retāk, bet, ja Tu nēsā brilles vai kontaktlēcas, tad, pārskatot personīgo budžetu, vajadzētu rēķināties ar ikmēneša obligātu summu briļļu labošanai vai maiņai nākotnē.

‎7. Medikamenti

Ja lieto kādus medikamentus regulāri, tad būtu prātīgi to izmaksas padarīt par personīgā budžeta neatņemamu sastāvdaļu. Tas pats attiecas uz gripas sezonu un citām ilgākām slimībām. Zāles ir dārgas un ievērojami ietekmē Tavu izdevumu apjomu.

‎8. Frizieris

Friziera un dažādi skaistumkopšanas pakalpojumi bieži grib aizmirsties, jo tos izmanto garāmejot un bieži mirkļa emociju iespaidā. Tā ir arī ar dažādām kosmētikas precēm. Pat ja friziera salonu apmeklē reti, būtu prātīgi šos apmeklējumus atzīmēt savā ienākumu-izdevumu aprēķinā.

‎9. Mazi netikumi

Alkohols, cigaretes, saldumi - vienalga, vai ēd vakarā šokolādes tāfeli vai iedzer vienu, divus alus, nav vērts sevi mānīt. Mēneša beigās mazi tēriņi sastāda vienu no lielākajām izdevumu pozīcijām. Tātad, noliedzot savus mazos netikumus, nenozīmē, ka tie neatstāj iespaidu uz tavu naudas maku.

‎10. Personīgie ievērojamie notikumi

Tā, Tu esi saplānojis savus ienākumus, atrēķinājis dažādus izdevumus, nedaudz iekrājis negaidītām situācijām un līdz mēneša beigām ir naudas pietiekami. Bet kā ir ar dažādu svētku atzīmēšanu - jubilejas, kāzas, skolas gaitu uzsākšana, pabeigšana un citi svarīgi svētki? Šādi lieli notikumi bieži prasa arī lielākus izdevumus. Viena iespēja ir ieskatīties kalendārā un ieviest savā budžetā korektūras. Bet, tā kā neierobežoti naudas līdzekļi nav nevienam un katrs notikums nav iepriekš paredzams, iesakām uzkrāt pāris atjautīgas dāvanu idejas, kuras pārāk neapgrūtina Tavu naudas maku un dod saņēmējam pozitīvas emocijas.