Kad un kā runāt ar bērnu par naudu?

otrdiena oktobrī 30, 2018

Runāt ar bērnu par naudas lietām nozīmē nodrošināt viņam nākotnē stingru pamatu zem kājām. No kurienes nāk nauda, kā to plānot, investēt, kā veidot budžetu – šīs un citas svarīgas zināšanas vislabāk iegūstamas caur praksi, redzot konkrētus dzīves piemērus. Bet kad vajadzētu sākt šo apmācību? Piemēram, piecgadnieks vēl nevarēs izprast tik daudz, cik desmitgadnieks. Un šī jau arī nav tēma, kas kļūtu skaidra pēc vienreizējas izstāstīšanas. Šī mācība jāapgūst visas dzīves garumā. Mēs iesakām sākt no trešā dzīves gada, kad var jau sākt runāt par vienkāršām tēmām. Jo bērns kļūst vecāks, jo detalizētāk var runāt.

KO STĀSTĪT DAŽĀDU VECUMU BĒRNIEM
3-6 gadu veci bērni (pirmsskola)
 • Nauda vajadzīga, lai nopirktu lietas. Izvēlieties vienkāršus piemērus: rotaļlietas, saldumi, ēdamais, dzeramais, apģērbs… Tās ir bērnam pazīstamas lietas, ar kurām viņš katru dienu saskaras. Tas, ka, lai brauktu ar automašīnu, jānopērk benzīns – tas iesākumam būs par sarežģītu.
 • Ir papīra nauda, un ir monētas, turklāt ar dažādām vērtībām. Neaizmirsti pieminēt arī bankas karti. Bērni noteikti būs to pamanījuši, ja tā tiek bieži lietota, iepērkoties veikalā, un gan jau nojauš, ka arī tai ir kāds sakars ar naudu.
 • Lai nopelnītu naudu, jāiet uz darbu. Jā, ir jau arī citas iespējas nopelnīt, taču labāk ar tām iepazīstināt vēlāk. Pagaidām svarīgākais ir likt bērnam saprast, ka nauda neaug kokos.
 • Ir liela atšķirība starp lietām, kuras tev tiešām vajag un kuras tu gribi. To būs ļoti grūti paskaidrot, jo bērnam visas iekārotās mantas šķiet ārkārtīgi nepieciešamas, tomēr nezaudē cerību. Līdz skolas laikam bildei jau būtu jābūt daudzmaz skaidrai.
7-14 gadu veci bērni (jaunākās klases)
 • Pirms pirkšanas jāsalīdzina cenas. Lai tas būtu saldējums vai rotaļlieta, šis paradums kārtīgi jānostiprina. Var salīdzināt gan veikalos uz vietas, gan internetā.
 • Interneta veikalos esi uzmanīgs un neizpaud privātu informāciju. Mūsdienu bērni bez problēmām meklēs internetveikalā rotaļlietas, kā arī atradīs portālus, kur var pārdot savas vecās mantas. Labāk būtu uzreiz uzstādīt kādus noteikumus un iepazīstināt ar dažādiem riskiem.
 • Taupīšanā jābūt pacietīgam. Naudas atlikšana pati par sevi jau prasa laiku, bet vēl būtu jāpaskaidro, ka ietaupīto naudu nedrīkst izšķiest vieglprātīgi. Palīdzi bērnam izdomāt labu mērķi un rīcības plānu, kā sakrāt iespējami lielāku summu.
 • Nevar ticēt reklāmu solītajām piena upēm ķīseļa krastos. Paskaidro bērnam, kā top reklāmas un kā tās darbojas. Īpaši vajadzētu uzsvērt, ka, lai cik vilinoša ir reklāma un lai kā gribētos tūliņ traukties uz veikalu un to nopirkt, preci vajag veikalā kārtīgi aplūkot, kā arī izlasīt atsauksmes internetā.
 • Nauda neuzrodas pēkšņi, ne no kā. Ar zināmu naudas daudzumu noteiktu periodu jāiztiek. Aprēķiniet kopā, cik daudz dienā drīkst iztērēt. Apsveriet kopīgi dažādus tērēšanas scenārijus.
14-18 gadu veci bērni (jaunieši pubertātes periodā)
 • Kredītkarte un aizņēmums ir izmantojami tikai ārkārtas gadījumos. Lai gan šie ir jau gandrīz pieauguši cilvēki, viņi vēl nespēj racionāli izvērtēt katru vēlmi. Tāpēc labāk jau tagad izskaidrot, kādas var būt aizņēmuma sekas, nekā cīnīties ar parādiem.
 • Vienmēr jābūt nelielai rezervei. Ja mazi bērni krāj naudu kādam mērķim, tad tagad būtu laiks pieradināt bērnu pie domas, ka patiesībā vienmēr jābūt zināmai summai rezervē. Nekad nevar zināt, kas var gadīties.
 • Kad esi sācis jau strādāt, vienmēr pārbaudi algas lapiņu. Katru reizi, saņemot naudu, bērnam pašam vai kopā ar tevi jāpārbauda, vai summa atbilst nolīgtajai. Dažreiz darba devējs ir izklaidīgs, citreiz ļaunprātīgi izmanto bērna mazo pieredzi.
 • Ik pa laikam jāpārbauda bankas konts un interneta apjoms. Šīs ir divas jomas, kur jaunieši ir vairāk emociju nekā prāta iespaidā. Tāpēc regulāri jāpārbauda savu kontu stāvoklis, lai situācija nekļūtu nekontrolējama.
 • Budžeta sastādīšana palīdz tikt galā ar naudas lietām. Jaunietim sākumā nav daudz tēriņu, taču ir vērts jau sagatavoties patstāvīgai dzīvei.
VĒL DAŽI KNIFI, KURUS DER IEVĒROT JEBKURA VECUMA BĒRNIEM
 • Kad iepērcies, iesaisti bērnu procesā. Jau trīsgadnieks vai četrgadnieks saprot, kas notiek, kad veikalā salīdzini dažādas preces. Vecākajiem jau var paskaidrot, kāpēc izvēlējies tieši šo.
 • Spēlējiet dažādas lomu spēles. Veikalos, kafejnīcās, remontdarbnīcās – ar spēļu naudu var parādīt, kā viss notiek īstajā pasaulē.
 • Vizualizē un salīdzini. Ja bērns kaut ko grib dabūt, parādi viņam uz papīra vai salīdzinājumā ar kādu citu preci, cik patiesībā šī lieta ir vērta. Piemēram, ja vienu mēnesi pēc skolas nepērk saldējumu, tad var sakrāt naudu kādai iemīļotai rotaļlietai.
 • Ļauj bērnam lietot savu naudu. Ja bērns dzimšanas dienā ir saņēmis naudu, tad ļauj viņam to brīvi izmantot. Visticamāk pirmais pirkums tiks veikts tik neapdomīgi, ka turpmāk viņš ar naudu rīkosies apdomīgāk. Sava nauda taču vienmēr ir dārgāka nekā sveša.
 • Iedrošini bērnu jautāt. Pirms veikt lielāku pirkumu, būtu saprātīgi pārdevējam pajautāt, kā šī manta darbojas, cik ilgi strādā, kādi ir garantijas noteikumi, vai var sarunāt labāku cenu... Galvenais, lai bērns nekautrētos jautāt. Viņš taču ir klients.