Kļūda Nr.1 ņemot auto kredītu: visu izdevumu neierēķināšana

ceturtdiena septembrī 20, 2018

Maz ir tādu, kas var nopirkt auto uzreiz. Vienalga, vai pērc jaunu auto vai lietotu, visticamāk būs vajadzīgs kredīts. Taču kredīta maksājums nebūt nebūs vienīgais izdevums, kas jāņem vērā.

Bez ikmēneša kredītmaksājumiem jārēķinās arī ar degvielas, apkopes un citiem izdevumiem. Pērkot pirmo auto, kredītņēmējam parasti nav skaidra priekšstata par to, cik kas maksā un kādi ir reālie auto izdevumi mēnesī.

Definēsim galvenās izdevumu pozīcijas saistībā ar auto iegādi un uzturēšanu, taču ņem vērā: runa ir par izmaksu lieluma kategorijām. Reālie auto izdevumi atkarīgi no markas, vecuma, lietošanas mērķa un biežuma.

Reģistrēšanas izdevumi - no 25€

Nopērkot auto, tas jāpārreģistrē uz sava vārda. Ar valsts nodevām var iepazīties CSDD mājaslapā. Vēršam uzmanību uz īpašajiem noteikumiem, kas attiecas uz auto ievešanu no ES valstīm vai no citurienes. Tādā gadījumā var nākt klāt vēl citas nodevas un nodokļi.

Apdrošināšana – no 15€ mēnesī

Pērkot auto, ir jānoslēdz arī obligātā civiltiesiskā apdrošināšana. Maksas lielums atkarīgs no piedāvātāja, no auto (marka, vecums, tehniskie rādītāji), no lietošanas mērķa. Tā kā obligātā civiltiesiskā sedz tikai tavus nodarītos zaudējumus trešajām personām, tad var rasties vajadzība arī pēc Kasko apdrošināšanas. Tas segs arī tavus iespējamos zaudējumus. Tā kā Kasko gadījumā ir spēkā pašrisks, daudzas firmas piedāvā bezmaksas stiklu nomaiņu. Ir vēl dažādi papildu pakalpojumi, tāpēc pirms līguma slēgšanas izvērtē visus variantus.

Degviela – 50-60€ bāka

Degvielas izdevumi atkarīgi no automašīnas un braukšanas manieres. Jo lielāks un smagāks auto vai motors, jo vairāk degvielas patērē. Ja tu lieto auto tikai pilsētas braukšanai un tikai vienu vai pāris reizes nedaudz garākiem braucieniem, tad labā kārtībā esošs vidējas klases auto tērēs apmēram 2-3 bākas mēnesī. Bet tas, protams, ir aptuvens cipars.

Apkope un apskate – 200-300€ gadā

Parasti auto apkope jāveic ik pēc 15 000-30 000 km vai pēc gada. Tad tiek nomainīta eļļa, filtri, pārbaudītas dažādas sistēmas. Apkope ne vienmēr ir obligāta, taču absolūti nepieciešama, lai uzturētu auto labā darba kārtībā. Ja auto nebūs uzturēts kārtībā, nevarēs iziet tehnisko apskati, taču apskate ir obligāta.

Riepas - 70-150€ riepa + maksa par nomaiņu

Riepu izdevumi arī var būt dažādi. Reizēm, pērkot mašīnu, tiek dotas līdzi otras sezonas riepas, bet citreiz jāpērk pašam. Riepas mēdz gan nodilt, gan plīst. Riepu cena atkarīga no izmēra un ražotāja. Ziemas riepas noteikti būs dārgākas par vasaras riepām. Pievērsiet uzmanību, ka minētajā cenā nav iekļauti riepu maiņas izdevumi. Šī pakalpojuma cena atkarīga no servisa, bet parasti ir sākot no 30€.

Stāvvietas, mazgāšana – sākot no 30€ mēnesī

Šie izdevumi arī atkarīgi no tava braukšanas veida, dzīves un darba vietas. Ja novietosi mašīnu bezmaksas stāvvietās un mazgāsi pats, tad šie izdevumi būs nulle.

Remonti – atkarīgs no daudziem faktoriem

Atkal jau viss atkarīgs no auto un tā lietošanas veida. Var jau braukt uzmanīgi un tikt cauri bez remontiem, bet nelaimes notiek arī neatkarīgi no tevis. Svarīgu lomu spēlē arī apdrošināšanas noteikumi.

Amortizācija – 15-20% gadā

Jebkura auto vērtība pēc laika samazinās. Cik daudz, tas atkarīgs no auto markas un modeļa, lietotiem auto arī no nobraukuma. Mūsu dotais skaitlis ir ļoti aptuvens, lai uzzinātu ko konkrētāku, konsultējies ar speciālistu. Tomēr arī šis aptuvenais skaitlis ļaus tev nojaust sava auto vērtību pēc 3-5 gadiem, lai varētu labāk plānot nākotni.

Citi iespējamie papildu izdevumi

Šeit var būt runa gan par dažādām papildu iekārtām, gan par sodiem, kurus var izpelnīties pat visgodīgākais braucējs. Un šie papildu izdevumi atkal atkarīgi gan no auto, gan lietošanas manieres.

Pēc tam, kad nu esi saskaitījis kopā kredītmaksājumus ar pārējiem izdevumiem, salīdzini šo summu ar savu ikmēneša budžetu. Tā tu vislabāk varēsi savienot savas vajadzības ar iespējām.