Lētas drēbes, dārgas problēmas

Noteikti esi dzirdējis teicienu “Neesmu tik bagāts, lai pirktu lētas mantas”. Tajā ir zināms patiesības grauds, īpaši, ja runa ir par ātro modi. Aizej uz jebkuru tirdzniecības centru, un lielākā daļa tur piedāvāto preču būs ātrās modes preces. Tas ne tikai nodara ļaunumu dabai un izmanto trešo valstu lēto darbaspēku, tas liek ciest arī tavam maciņam, nemaz nerunājot par izšķērdēto laiku. Citiem vārdiem sakot, ātrā mode nav ne tik lēta, ne ērta, kā pirmajā mirklī šķiet. Kā tad tā?

KAS IR ĀTRĀ MODE?

Ātrā mode ir tāda veida industrija, kas darbojas pēc principa “ātri tikt vaļā no preces un ātri dabūt naudu”. Ja agrāk mode mainījās ik pēc 2-4 sezonām, tad 1970-to gadu sākumā parādījās ātrā mode ar 50-100 mikrosezonām gadā. Attiecīgi ražošana tiek plānota tā, lai tā būtu iespējami lēta un ātra. Lētums un ātrums tiek sasniegts, izmantojot zemas kvalitātes materiālus: viskozi, neilonu, lētu kokvilnu, varu un hromu. Bez tam apģērbs tiek apstrādāts ar dažādām ķimikālijām, lai radītu efektīvas krāsas un musturus, būtiski ietaupot laiku uz aušanu. Vairums ķīmisko savienojumu nav draudzīgi ne dabai, ne cilvēkam. Pārsvarā preces ražo trešo valstu pilsoņi, kuri saņem ārkārtīgi niecīgu samaksu par darbu.

Visa šī rezultātā top pēc pēdējās modes dizainēts apģērbs, kas ir pa kabatai jebkuram par ļoti zemām cenām. Ja esi padsmitnieks un audz pa 10 centimetriem stundā, tad ātrā mode tev ir ideāli piemērota. Tomēr nereti arī pieaugušie iegādājas ātrās modes preces, cerot ietaupīt kādu kapeiku savā budžetā. Taču tā nav pārāk laba doma.

KĀPĒC TĒRĒT APĢĒRBAM MAZLIET VAIRĀK NAUDAS?

Mēs nebūt neapgalvojam, ka tev vajadzētu tūliņ steigties pirkt Gucci un Versace zīmola apģērbus, bet iesakām izvēlēties nedaudz dārgākus variantus par ātro modi. Protams, ja maciņš atļauj iegādāties dārgos zīmolus, tie arī ir laba izvēle. Katrā ziņā ir ļoti prātīgi atstāt ātro modi veikalā un meklēt alternatīvas.

Labāka kvalitāte. Jā, ir jau arī izņēmumi. Ne vienmēr augstāka cena nozīmē labāku kvalitāti, tomēr parasti dārgāks apģērbs ir no labāka materiāla, kas tik ātri nenodilst un neizstaipās. Tātad šāds apģērbs saglabāsies ilgāk, un tik ātri neradīsies vajadzība pēc jauna.

Dārgāku apģērbu var atdot vai pārdot. Ar ātrās modes apģērbiem ir tā, ka šie izstrādājumi izbalē jau pēc 2-3 mazgāšanas reizēm. Taču, ja ieguldīsi savā apģērbā mazliet vairāk, tos varēsi vēlāk atdot kādam draugam vai radam vai pat pārdot tālāk. Lielu naudu dabūt gan neizdosies, bet vismaz kaut kas atmaksāsies.

Dārgāku apģērbu var pārveidot. Ja materiālu un ražošanas kvalitāte ir pietiekama, tad prasmīgai šuvējai nebūs problēmu šādu apģērbu var atjaunot vai pāršūt. Tādā veidā skapī atkal uzradīsies kas jauns un interesants.

Samazināsies mirkļa iespaidā veikto pirkumu skaits. Visi saskārušies ar situāciju, kad zemās cenas galīgi sagroza galvu un nopērkam vairāk, nekā patiesībā vajag. Vēlāk mājās, apskatot pirkumu dienas gaismā, piezogas sajūta, ka nauda ir izšķiesta veltīgi. Toties veikalos ar nedaudz augstāku cenu līmeni mēs iepērkamies pārdomātāk un nopērkam mazāk.

Ietaupīsies laiks un nervi. Ātrās modes preces ātri nolietojas, tāpēc tev atkal un atkal jāatjauno garderobe. Patērēsies arī daudz laika, meklējot piemērotus un saderīgus drēbju komplektus – ar kuriem varētu iet uz darbu, ar kuriem vakarā kaut kur iziet, ar kuriem doties uz teātri. Šīs nepārtrauktās rūpes var krietni nomākt. Labāk taču iegādāties kvalitatītu apģērbu mazākā daudzumā, to atdzīvinot un dažādojot ar aksesuāriem.

Bet pats galvenais – ietaupīsi naudu. Blūzīte par 5 eiro. bikses par 10 eiro – pirmajā brīdī šķiet, ka tie jau nav nekādi lielie izdevumi. Bet, ja padomā, cik reižu šāds apģērbs jānomaina, tad gadā iztērēsies lielāka summa, nekā pērkot kvalitatīvas un dārgākas drēbes.