No kurienes rodas nauda: ko par to stāstīt bērniem?

ceturtdiena janvārī 30, 2020

Ikviena vecāka vēlme ir, lai viņa atvases apjaustu naudas vērtību un saprastu, ka nauda kokos neaug. Bet kā lai šo visu ieskaidro tā, lai no tā tiešām būtu labums? Audzināšanas teorijas piedāvā trīs labus padomus, kā darīt un kā nedarīt, lai izskaidrotu šīs lietas.

NEDARI TĀ!

„Mums nav naudas!“

Ja bērns regulāri dzirdēs, ka nav naudas, bērnam radīsies nepilnvērtības sajūta. Jau 5-6 gadus vecs bērns zina, ko nozīmē vārds “nabags” un ka tas nav nekas labs. Turklāt bērnam var rasties neizpratne, redzot, ka vecāki uz veikalu taču iet un pērk pārtiku – kā tad var būt, ka naudas vispār nav?

Pareizāk šeit būtu paskaidrot bērnam par prioritātēm. Ja viņš vēlas Lego par 20 eiro, tad nesaki, ka nav naudas, bet gan paskaidro, ka ir svarīgākas lietas, kas ģimenei par šiem 20 eiro šobrīd būtu vajadzīgas. Tad bērns jutīsies kā daļa no ģimenes, ar kuru apspriež ģimenes lietas, nevis tikai kaut ko aizliedz.

„Vai tad tu nesaproti, ka mammai smagi jāstrādā, lai nopelnītu naudu?“

Daudzi vecāki lieto šādu vai līdzīgu izteicienu, lai liktu bērnam saprast, ka nauda nerodas tāpat vien, bet gan ir jānopelna. Taču patiesībā šāds teiciens rada bērnā vainas sajūtu. Bērns to var saprast arī tā, ka mammai un tētim jāstrādā, lai apmierinātu bērna vēlmes, tāpēc vecāki ir noguruši, un viņiem nepaliek laika, ko veltīt bērnam.

„Tev nav vajadzīga kabatas nauda!“

Daudzi vecāki uzskata tā – ja bērns ir paēdis mājās un ir apģērbts, tad viņam nekāda kabatas nauda nav nepieciešama. Bet tā nav gluži taisnība. Patiesībā jau 4-5 gadus vecs bērns var mācīties saprast naudas vērtību, ja viņam ir piešķirta zināma summa, ar ko brīvi rīkoties. Nevajag domāt, ka bērns viņam iedoto eiro tūlīt iztērēs par saldumiem. Apziņa, ka tā ir “mana nauda”, padara katru naudas gabalu daudzkārt vērtīgāku.

DARI TĀ!

Ņem bērnu līdzi uz darbu

Jā, tas var būt nogurdinoši. Taču tad bērns savām acīm redzēs, kā ir jāstrādā, lai nopelnītu naudu, un cik daudz laika, prasmes un iedziļināšanās tas prasa. Turklāt viņš tevi ieraudzīs gluži citā lomā un sapratīs, ka mamma nav tikai tādēļ, lai taisītu ēst un tīrītu māju, vai tētis – lai ietu uz treniņiem un labotu lietas.

Dod bērnam iespēju nopelnīt

Maksāšana par labām atzīmēm vai palīdzēšanu mājas darbos nav gluži labākais veids, kā ļaut bērnam nopelnīt. Taču gluži kas cits ir pārdot kādas pašdarinātas lietas. Te var labi palīdzēt skolās organizētie Ziemassvētku vai citi tirdziņi tavā pilsētā vai tuvākajā ciematā.

Palīdzi bērnam krāt naudu

Lai bērns saprastu, ka jebkura lielāka materiāla mērķa sasniegšanai nepieciešams laiks un pacietība. Vislabāk ir izmantot vienkārši stikla burku. Cūciņas un visas citas interesantās krājkasītes ir gan ļoti glītas, taču tajās bērns nevar savām acīm redzēt, kā naudas daudzums pamazām palielinās. Turpretī stikla burkā progress uzreiz labi redzams. Mamma vai tētis var palīdzēt bērnam izlemt, kādam mērķim nauda tiks krāta, kā arī atbalstīt mazo cilvēku, neļaujot tam zaudēt pacietību.