Tikai bagātajiem ir vairāki aizņēmumi

Kredīti ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, un nav nekā slikta, ja cilvēks vajadzības gadījumā vēršas bankā. Cilvēki jau neņem 5-6 patēriņa kredītus reizē. Dzīvē uzrodas dažādas negaidītas situācijas un vajadzības. Ja mēneša maksājumi ir samērīgi, vidējam kredītņēmējam parasti nav problēmu ar vairākiem aktīviem kredītlīgumiem. Priekšzīmīgi maksājot atbilstoši maksājumu grafikam, pienāks brīdis, kad kredīts būs atmaksāts. Un viss būs kārtībā. Taču realitātē situācija tomēr ir nedaudz citāda.

Labāk viens nekā vairāki

Parādīsim vienu piemēru. Liepiņa kungam ir 3 kredīti:

  • 1000€ par 26,70%
  • 2000€ par 15,90%
  • 1000€ par 23,90%

Citiem vārdiem sakot, Liepiņa kungs par katru aizņēmumu gadā nomaksā krietnu summu, kam, protams, jāpieskaita arī administrēšanas un citas izmaksas. Ja Liepiņa kungs izvēlētos refinansēšanu, t. i., visus līdzšinējos kredītus nodotu vienam aizdevējam, tad finansiālais ieguvums būtu skaidri saredzams. Lai to izdarītu, vajadzētu izpētīt dažādus piedāvājumus un atrast vislabākos procentus uz vispiemērotāko periodu visai summai. Tādējādi, ja Liepiņa kungs paņem 4000 eiro refinansēšanas aizdevumu par 12%, tad jau bez rēķināšanas ir skaidrs, ka klients naudas ziņā būtiski ietaupa.

Minētais piemērs ir ļoti vienkāršots ar mērķi nodemonstrēt pamatideju – viens kredīts var būt stipri lētāks nekā vairāki (īpaši, ja starp tiem ir kāds "ātrais" kredīts). Taču ņem vērā, ka ļoti zemi procenti ne vienmēr nozīmē, ka tas ir visizdevīgākais kredīts. Izvēloties refinansēšanu, jāpierēķina citi ar to saistītie izdevumi. Tikai veicot konkrētus aprēķinus, nevis klausoties reklāmu mutuļošanā, var salīdzināt dažādos piedāvājumus.

Kas ir refinansēšana?

Refinansējot kredītu, klients noslēdz aizdevuma līgumu par visu līdzšinējo kredītu kopējo summu ar jauno kredīta devēju, kurš tad nomaksā visus klienta kredītus pārējiem aizdevējiem. Citiem vārdiem – klients līdzšinējo daudzo kredītu vietā paņem vienu. Pārējie kredīti tiek dzēsti pirms termiņa. Tagad klientam ir kredīts par vienu noteiktu summu un ar vieniem procentiem. Tas nozīmē, ka klients iegūst ne tikai zemākas procentu maksas ziņā, bet arī tādā ziņā, ka nav jāmaksā daudzo kredītu administrēšanas maksas, un kopumā viņam ir mazāks risks nokļūt finansiālās grūtībās.

Vēršam uzmanību arī uz to, ka, pat ja finansiālais ieguvums ir minimāls, vienalga ir vērts apsvērt refinansēšanu. Pirmkārt, tev vairs nebūs jāuztraucas par vairāku rēķinu izsekošanu, otrkārt, tavs kredītreitings ievērojami uzlabosies. Kredītreitings kļūst vitāli svarīgs, ja nepieciešams papildu kredīts, īpaši ja ir runa par lielākām summām, piemēram, hipotekāro kredītu.

Tāpēc kritiski izvērtē visas savas saistības, ieskaitot arī dažādas kredītkartes un pēcmaksas. Apvienojot visus parādus vienā, noteikti iegūsi, un varēsi turpmāk atļauties ko vairāk.