Vai esi atkarīgs no tērēšanas?

ceturtdiena jūlijā 26, 2018

Ir daudz cilvēku, kuriem ir precīzs un skaidrs pārskats par saviem ienākumiem un izdevumiem. Bet ir daudz arī tādu, kas maldās pa savu ienākumu-izdevumu pozīcijām kā pa tumšu mežu. Daļa no viņiem mēneša beigās ir neizpratnē, kur pazudusi nauda. Ja arī Tev ir sajūta, ka nauda rokās izkūst, tad paskaties spogulī un padomā – vai esi tērēšanas atkarīgais? Vai turpmāk minētās situācijas Tev ir pazīstamas?

Izej no veikala ar vairāk pirkumiem, nekā plānots

Vai Tev šad tad gadās, ka ieej veikalā ar mērķi nopirkt konkrētu lietu, bet izej no tā ar lielu maisu? Ja jā, tad Tev stingri jāpārskata iepirkšanās paradumi. Noteikti palīdzēs pirkumu saraksts, kuram seko ar pirkstu. Meklējot plauktos vajadzīgo, apspied kārdinājumu paķert kaut ko, kas pēkšņi iepaticies. Īpaši bīstamas ir tās preces, kuras kampaņas ietvaros ir lētākas nekā parasti. Taču, ja šo preču nav Tavā sarakstā, tad Tev nav jāpievērš uzmanība šiem piedāvājumiem. Drīzāk tas ir bīstams vilinājums. Otrs bīstamais faktors ir izsalkums. Pirms došanās uz veikalu vai tirdzniecības centru labāk mājās kaut ko iekod. Citādi sagrābsies neskaitāmus našķus un uzkožamos vai pat iegriezīsies kādā kafejnīcā. Ja būsi paēdis iepriekš, tad vairs tik ļoti nevilinās dažādas ēdienu smaržas. Tādā veidā Tu krietni ietaupīsi ilgākā laika periodā.

Svētku atribūtus uztver pārāk nopietni

Cilvēki atkarībā no savas izcelsmes un pārliecības atzīmē dažādas svinamās dienas. Ar to bieži saistās īpaši ēdieni un dekorācijas. Ja Tu katros svētkos pārvērt savu mājokli burtiski par brīnumzemi, ir laiks vairāk pievērsties svētku saturam. Atzīmējot jebkuru notikumu, pirmajā vietā jābūt garīgajām vērtībām. Tās nekur nezudīs arī tad, ja Tev nebūs attiecīgās māla figūriņas vai skanošo grabuļu. Interneta laikmetā nav problēmu atrast materiālus par ēdienu un rotājumu pagatavošanu, neiztērējot pārmērīgi daudz līdzekļu. Galvenais ir iekšējais saturs, nevis ārējais spožums.

Dod priekšroku ērtumam ne izdevīgai cenai

Nereti gadās, ka pērc veikalā gatavu ēdienu vai ej ēst ārpus mājas, jo nav spēka gatavot. Citreiz, toties, vajag kādu lietu uzreiz, un nav laika izvērtēt un salīdzināt dažādus piedāvājumus. Ja šādas situācijas ir Tava ikdiena, tad būtu ieteicams plānot savu laiku saprātīgāk. Velti kādu pusstundu pārdomām, ko Tev īsti vajag. Sastādi budžetu, norādot, cik vari atļauties tam iztērēt. Ja kādu reizi ir svarīgi ietaupīt laiku vai baudīt ērtības, tad dažreiz arī vari atļauties šos papildu izdevumus. Vēl jāuzmanās no e-veikaliem. Tā kā internetā iepirkties ir tik vienkārši, cilvēki bieži vien pasūta daudz vairāk, nekā patiesībā nepieciešams.

Pazemini stresu iepērkoties

Dzīvē aizvien rodas stresa situācijas. Jautājums, kā ar šo stresu tikt galā. Ja Tev pret to palīdz iemīļoto veikalu apmeklējums vai klejošana pa internetveikaliem, tad būtu labāk pameklēt citus stresa mazināšanas veidus. Brīžos, kad ir sakāpinātas emocijas, grūti kaut ko atstāt nenopirktu. Pietam bieži tā manta nemaz nav vajadzīga, vienkārši ir tik jauki dabūt kaut ko jaunu, vai tā būtu liela manta vai maza. Diemžēl no tā atkal cieš naudas maciņš. Labāk aizej pastaigāties uz parku, patrenējies, palasi grāmatu, paklausies mūziku vai piezvani draugam. Ir tik daudz veidu, kā uzlabot garastāvokli, netērējot naudu.

Cel pašvērtējumu, pērkot jaunas mantas

Ja, izsaiņojot pirkumu, jūties svarīgāks, spējīgāks, skaistāks, Tava problēma acīmredzot ir dziļāka, nekā nodilis vecais džemperis vai novecojis televizors. Tu taču arī bez jaunām mantām esi vērtīgs cilvēks, un Tev ir stiprās puses. Jebkurš ir ar kaut ko labs. Tāpat arī jebkuram ir savi trūkumi, taču tie nav izlabojami ar naudas izšķiešanu par jaunām mantām. Nopietni pārdomā vai parunājies ar kādu labu draugu vai draudzeni, vai tiešām tie Tavi trūkumi ir tik lieli, kā Tev pašai šķiet. Pamēģini atrast kādas nodarbes, kas palīdzētu uzlabot pašvērtējumu. Ja nepieciešams, meklē profesionāļa palīdzību. Lai nu kā, bet naudas tērēšana nav un nevar būt efektīvs terapijas līdzeklis.

Slēp savus iepirkšanās paradumus no tuviniekiem

Ja esi jau sasniedzis to punktu, kad nevēlies apspriest savus iepirkšanās paradumus ar tuviniekiem, tad tā jau ir nopietna problēma. Mums taču visiem ir arī pārmērīgi taupīgi draugi vai ģimenes locekļi. Ja Tev gribas slēpt savus pirkumus un veikalu apmeklējumus no tuviniekiem, jo viņi par Tevi ir noraizējušies, tad apskati kritiski savu konta izrakstu. Matemātika vienkārša: vai Tavi ienākumi sedz Tavus izdevumus? Nelolo ilūzijas, ka gan jau nākamajā mēnesī saņemsi prēmiju vai kā citādi problēma pati no sevis tuvākajā laikā atrisināsies. Ja kontrole pār finansēm slīd ārā no rokām, tā steigšus jāatgūst, lai neiekultos lielos parādos. Sastādi sev ikmēneša budžetu. Ja nepieciešams, lūdz palīdzību kādam draugam vai speciālistam.